Proč cvičit?

Cvičení jógy

Jóga je nejúčinnější cvičení vůbec. Jedna pozice působí zhruba na 30 svalů, některé z nich posiluje a další protahuje. Díky cvičení jógy může moderní člověk najít zase radost ze života a zlepšit své zdraví. Jóga svými ásanami, které vracejí pružnost páteři, skutečné životní ose, uklidňují předrážděné nervy, posilují a  uvolňují svaly, oživují orgány a nervová centra, dává zdraví a dlouhověkost.

Cvičení jógy nabízí ideální kombinaci protahování a posilování svalů. Pokud sval pouze protahujeme, dochází při jeho zatížení okamžitě znovu ke ztuhnutí a zkrácení, protože mu chybí potřebná síla.

Pokud je sval pouze posilován, ztrácí pružnost a to se projeví zmenšením kloubní pohyblivosti. Silné a zároveň protažené svaly poskytují mimo jiné důležitou ochranu kloubům a páteři. Tuto skutečnost využívají jógové pozice. Proto při pravidelném cvičení mohou potíže s klouby a páteří se zmírnit a po několika týdnech i zmizet.

Cvičením ásan získávají důležité podněty nejenom svaly, ale i vazy, kloubní pouzdra a chrupavky.

Díky svalovému napětí se vazy a vazivové struktury obklopující kloub mnohem více protahují a díky protahovacím cvikům se stávají pružnějšími.

Vnitřní vrstva kloubního pouzdra  při cvičení jógových pozic vytváří mnohem více kloubní tekutiny, která je zodpovědná za výživu klobů. Chrupavky, meziobratlové ploténky a menisky potřebují vyvážený pohyb k tomu, aby si zachovaly pružnost.

pozice-stolu

Relaxace

Relaxace je základní a velmi důležitou částí každé hodiny jógy. Je nezbytným předpokladem pro celkové uvolnění těla a mysli, tím i pro následné kvalitní cvičení vlastních ásán. Pomůže nám se přeladit od aktivit běžného dne na okamžik tady a teď.

 

Relaxace odvede pozornost od vnějšího světa, nasměruje nás na vnímání vlastního těla a následně na pocity s ním spojené. Vnímáme svoji tělesnou schránku, z  níž zmizelo napětí, tělo je uvolněné a tento pocit se následně přenáší i do mysli. Mysl nám zpočátku těká z jedné věci na druhou. Je třeba s myslí nebojovat, nechat myšlenky odeznít, dále je nerozvíjet a nic neřešit. Důležité je zaměření pozornosti na současný okamžik. Uvolnění je vždy vědomé. Relaxace postupně zbaví tělo a mysl napětí. Relaxace snižuje krevní tlak, hladinu cukru v krvi a uvolňuje hladké svalstvo, které nelze vědomou vůlí uvolnit.

V relaxaci se pozornost  přesouvá na neutrální představy. Můžeme vnímat části těla, pozorovat dýchání, myslet na krásnou přírodu nebo opakovat mantru. Člověk se naladí, uvolní a je připraven na fyzické cvičení.